Люсі-Мод Монтгомері – канадська письменниця й поетеса, авторка 23 романів, 530 оповідань і більш ніж 500 віршів, а її надруковані щоденники нараховують більше 5000 сторінок. Народилася майбутня письменниця 30 листопада 1874 року на Острові Принца Едварда, що в Канаді. Коли дівчинці ще не було двох років, від туберкульозу померла її мати. Після цієї трагічної події Люсі-Мод забрали на виховання її дідусь та бабуся в містечко Кевендіш. У 1983 році вона закінчила народну школу та вступила до коледжу Принца Уельського в Шарлоттауні, де, закінчивши дворічний курс за один рік, отримала атестат учительки. Впродовж 1895 – 1896 років вивчала літературу в університеті Дальхауз у Галіфаксі (Нова Шотландія).
Після закінчення університету Люсі-Мод Монтгомері працювала вчителькою в різних школах. А з 1897 року року почала публікувати короткі оповідання в журналах і газетах. Працювала вона плідно, написала близько 100 оповідань, але визнання досягла лише в 1908 році, після видання книги «Енн із Зелених Дахів».
«Енн із Зелених Дахів» – найвідоміший твір Люсі-Мод Монтгомері про рудоволосу дівчинку-сирітку з нелегкою долею, в основі якого – дитячі спогади самої письменниці. Повість була написана в 1905 році, однак кілька канадських видавців, яким Монтгомері запропонувала свій рукопис, відмовилися брати твір до друку. Книга вийшла лише через три роки в США та мала нечуваний успіх. Люсі-Мод Монтгомері буквально одразу стала відомою письменницею, а книга "Енн із Зелених Дахів» – бестселером, адже тільки за перші 5 років була перевидана 32 рази.
Доля дівчинки Енн багато в
чому схожа з долею самої
Монтгомері, однак
прототипом для створення
головної героїні була
американська натурниця й
акторка Евелін Несбіт,
фотокартку якої Люсі-Мод
Монтгомері повісила на стіну
у своїй кімнаті.
Вважається, що саме історія про Енн Ширлі надихнула Астрід Ліндгрен на написання книжок про Пеппі Довгупанчоху. А сам Марк Твен назвав руденьку героїню Монтгомері «найбільш зворушливою та чарівною дитиною в художній літературі з часів безсмертної Аліси».
Після виходу у світ цієї книги письменниця отримала тисячі листів із проханнями продовжити історію про Енн Ширлі. І тоді авторка написала ще 7 книг, які розповідають про пригоди Енн у різні вікові періоди її життя.Зі своєю героїнею письменниця була пов'язана майже до кінця життя, останній роман вийшов у 1939 році (померла письменниця 24 квітня 1942 у Торонто).
Події в книгах серії відбуваються в мальовничому куточку Канади – на березі моря, на маленькому затишному острові з надзвичайно красивою природою. У першій книзі перед читачами постає головна героїня – 12-річна Енн Ширлі – худенька закомплексована дівчинка з веснянками. Енн – сирота, від якої всі відмовлялися, і яка помилково опинилася в Зелених Дахах на вихованні в сім'ї брата та сестри Метью та Марілли Катбертів. Вона – велика мрійниця й фантазерка, дуже говірка, щира та безпосередня дитина. Енн намагається бути хорошою, але з рудими косами – це практично неможливо, як вона сама вважає. А ще дівчинка має вроджений талант потрапляти в неприємності, тому часто опиняється в епіцентрі різних халеп. Проте кожна курйозна ситуація змушує Енн замислитися над своєю поведінкою та вчинками, проаналізувати їх та зробити висновки. У Зелених Дахах Енн знаходить справжній друзів, "споріднених душ", навчається в школі, весело проводить вільний час та допомагає Метью й Маріллі.
Із кожною наступною книгою Енн дорослішає та змінюється. З безтурботної дитини вона перетворюється на серйозну й цілеспрямовану дівчину, а пізніше – на помірковану та мудру жінку, яка спочатку працює вчителькою, потім стає директоркою школи, виходить заміж, народжує дітей та вчиться вирішувати різноманітні труднощі, які виникають у житті її родини.
Шалена популярність книг про Енн Ширлі у світі посприяла тому, що книги серії були неодноразово екранізовані. Перший фільм «Енн із Зелених Дахів» був знятий у США в 1919 році. Це був німий комедійно-драматичний фільм, який бачила й сама авторка Люсі-Мод Монтгомері. На жаль, фільм втрачений і переглянути його неможливо. Першою екранізацією, що збереглася до наших днів, є фільм виробництва США 1934 року. Пізніше в різні роки Канада, США, Велика Британія та Японія екранізовували книги серії. Серед них – чорно-білі фільми, серіали, мультфільми, аніме. Найновішою екранізацією є серіал на 3 сезони від Netflix «Енн» («Anne with an E»), створений у Канаді в 2017 році.
Пов’язаною з серією «Енн із Зелених Дахів» є збірка оповідань Люсі-Мод Монтгомері «Ейвонлійські хроніки», яка побачила світ у 1912 році. Події книги відбуваються у вигаданому канадському селищі Ейвонлі. Енн Ширлі з’являється в цих історіях лише епізодично. З 12 оповідань Енн зіграла помітну роль тільки в одному («Як поквапити Людовіка») і другорядну роль в іншому («Як залицятися до Прісі Стронг»). Ще в п’яти оповіданнях вона лише побіжно згадується («Кожен своєю мовою», «Маленька Джослін», «Як побратися з Люсіндою», «Карантин в Александра Авраама», «Диво в Кармоді»). Інші мешканці Ейвонлі також з’являються епізодично, зокрема Марілла Катберт і Рейчел Лінд, Діана Баррі, пан Аллан та його дружина.
Більшість цих оповідань були написані й опубліковані авторкою в різних журналах ще до задуму й написання циклу. Згодом, після величезного успіху першого роману «Енн із Зелених Дахів» та продовження «Енн із Ейвонлі», видавці почали вимагати від Монтгомері ще історій про Енн. Тоді авторка переробила декілька раніше опублікованих «не Ейвонлійських» історій, щоб вони увійшли до циклу про Ейвонлі, а також подекуди додала згадку про Енн Ширлі та інших мешканців Ейвонлі. І тоді світ побачила збірка «Ейвонлійські хроніки» як супутня книга до серії про Енн. Ці дванадцять оповідань сповнені тонкого гумору, потаємних надій і прихованих мрій героїв.
У 1920 році було видано «Ейвонлійські хроніки. Продовження», де героями стали також мешканці вигаданого селища Ейвонлі. Деякі з цих історій були взяті за основу успішного телесеріалу «Дорога до Ейвонлі».
У літературному доробку Люсі-Мод Монтгомері, окрім серії книг про Енн, є ще один цикл, якийсь складається з трьох книг, про долю дівчинки-сироти Емілі, обдарованої талантом писати. Своїм сприйняттям світу Емілі має певну схожість із Енн. Вона така ж світла та щира дитина, яка бачить те, чого не зауважують інші. Дівчинка вірить у добрих чарівниць, вигадує назви деревам, любить котів і знає, що життя є таємничим і незнищенно прекрасним. Але життя виявилося надто суворим до малої Емілі. Дівчинка втрачає обох батьків та змушена покинути рідний дім, перейшовши під опіку маминих родичів. У першій книзі «Емілі з Місячного Серпа» велика увага приділена темі дитячої творчості – головна героїня прагне стати письменницею. Емілі має дивовижну вдачу. Незважаючи на досить юний вік, вона дуже наполеглива та цілеспрямована, завзято опирається будь-яким спробам зіштовхнути її з обраного шляху та вміє відстоювати власні кордони.
Трилогія про Емілі – це історія дорослішання головної героїні. У другій книзі «Емілі виростає» життя підкидає їй нові труднощі, які вона долає з притаманною їй мудрістю та любов’ю. Дівчинка покидає Місячний Серп, який тривалий час був її рідною домівкою і вирушає на навчання в інше місто. На новому місці її чекають нові зустрічі та знайомства, радощі та переживання, успіхи й невдачі, перше визнання її письменницького хисту і перша закоханість.
Заключна книга «Емілі у вирі життя» сповнена драматизму. Емілі закінчує школу і перед нею – доросле життя, а з ним – перші дівочі захоплення, надії та розчарування, справжнє кохання та серйозні літературні проби.
Трилогія про життя Емілі – це тепла розповідь про дружбу, вірність, жертовність та кохання.
У 1935 році Люсі-Мод Монтгомері було присвоєно почесне звання офіцера Ордена Британської імперії. Твори письменниці були визнані культурною спадщиною Канади.
Популярність авторки та персонажів її книг активно використовується туристичною індустрією канадської провінції Острів Принца Едварда. У туристичні маршрути включено відтворений хутір-музей Green Gables, «населений» персонажами роману. У театрах ідуть мюзикли за книгами Монтгомері. Туристам радять відвідати шоколадний магазин, де «колись купувала цукерки сама Люсі Мод» тощо.
Книги
Люсі-Мод Монтгомері
Монтгомері Л.-М. Енн із Зелених Дахів : роман. [Кн. 1] / Люсі-Мод Монтгомері ; пер. з англ. А. Вовченко. – Львів : Урбіно, 2013. – 314 с.
Монтгомері Л.-М. Діти з Долини Райдуг : роман. [Кн. 7] / Люсі-Мод Монтгомері ; пер. з англ. А. Вовченко. – Львів : Урбіно, 2015. – 263 с.
Монтгомері Л.-М. Ейвонлійські хроніки : оповідання / Люсі-Мод Монтгомері ; пер. з англ. А. Вовченко : дизайн обкл. Ю. Симотюк. – Львів : Урбіно, 2018. – 191 с.
Монтгомері Л.-М. Емілі виростає : трилогія. Кн. 2 / Люсі-Мод Монтгомері; пер. О. Бурячківського ; іл. І. Ключковської. – Львів : Свічадо, 2014. – 359 с. : іл.
Монтгомері Л.-М. Емілі з Місячного Серпа : трилогія. Кн. 1 / Люсі-Мод Монтгомері ; з англ. пер. О. Бурячківський ; іл. І. Ключковської. – Львів : Свічадо, 2012. – 415 с.
Монтгомері Л.-М. Емілі у вирі життя : трилогія. Кн. 3 / Люсі-Мод Монтгомері ; пер. О. Бурячківського ; іл. І. Ключковської. – Львів : Свічадо, 2016. – 253 с. : іл.
Монтгомері Л.-М. Енн із Ейвонлі : роман. [Кн. 2] / Люсі-Мод Монтгомері ; пер. з англ. А. Вовченко. – Львів : Урбіно, 2013. – 271 с.
Монтгомері Л.-М. Енн із Інглсайду : роман. [Кн. 6] / Люсі-Мод Монтгомері ; пер. з англ. А. Вовченко. – Львів : Урбіно, 2015. – 301 с.
Монтгомері Л.-М. Енн із Острова Принца Едварда : роман. [Кн. 3] / Люсі-Мод Монтгомері ; пер. з англ. А. Вовченко. – Львів : Урбіно, 2014. – 267 с.
Монтгомері Л.-М. Енн із Шелестких Тополь : роман. [Кн. 4] / Люсі-Мод Монтгомері ; пер. з англ. А. Вовченко. – Львів : Урбіно, 2015. – 281 с.
Монтгомері Л.-М. Енн у Домі Мрії : роман. [Кн. 5] / Люсі-Мод Монтгомері ; пер. з англ. А. Вовченко. – Львів : Урбіно, 2014. – 265 с.
Монтгомері Л.-М. Рілла з Інглсайду : роман. [Кн. 8] / Люсі-Мод Монтгомері ; пер. з англ. А. Вовченко. – Львів : Урбіно, 2016. – 327 с.