Талант В. Рутківського розквітнув у історичних текстах для дітей.
Послаблення цензури в середині 1980-х рр. минулого століття, загальне суспільне піднесення сприяло розвиткові літератури. Володимир Григорович починає писати історичні твори.
«Історичний матеріал сам давався мені в руки ще зі шкільних літ. Власне, та епоха була в мене в крові. Адже моя Велика Бурімка над Сулою, де я провів найкращі свої роки, колись була легендарним Римовим. Тут сторожові застави відбивали наскоки печенігів та половців, звідсіля рушив у дикий степ князь Ігор, неподалік рубався Северин Наливайко. Тож не писати про ті часи я просто не міг. Звісно, були й довгі сидіння в бібліотеках, були мандрівки по тих місцях – як пішки, так і човном».
Полишивши психологічні та казкові повісті, письменник узявся за творення власної версії маловідомих подій минувшини. Першим ожив в уяві задум, що виник ще в дитинстві після екскурсії до Києво-Печерської ліври, де хлопця приголомшили мощі Іллі Муромця.
«Тоді чи не вперше подумалося: та який же він російський богатир, якщо воював на нашій землі і похований у ній? Ото було б добре, якби хтось написав про нього як про нашого, українського богатиря! Та чомусь ніхто з сущих тоді письменників за цю тему не брався. Тож у середині 80-х, коли в повітрі «запахло» незалежністю України, я й згадав про свою дитячу мрію».
Так постала повість-легенда «Сторожова застава» – етапна книжка у творчості В. Рутківського, в якій письменник уперше задекларував своє бачення минулого як дієвого складника сучасності, як школи життя в прямому значенні слова.
У 1991 р. журнал «Однокласник» опублікував цей твір у скороченому вигляді. Повість помітили й оцінили, проте перші тисячу примірників вдалося видати аж через 20 років. Уже в 2002 р. В. Рутківський удостоївся за цю повість премії Лесі Українки. У 2012 р. твір нарешті було опубліковано у видавництві І. Малковича.
Хоча формально «Сторожова застава» належить до фантастично-пригодницької прози, письменник означив її як повість-легенду, тим самим наголосивши, що визначальним для нього є не розважально-пригодницький складник твору, а його етико-дидактична настанова. Це книжка про любов до рідного краю та повагу до себе як нащадка великого роду. Головним її героєм є історична пам’ять як підмурівок сучасного, несхитний камінь, що не дає зникнути українству.
У 2013 році кінопроєкт за романом Володимира Рутківського «Сторожова застава» переміг у 5-му конкурсі Державного агентства з питань кіно, отримавши часткове фінансування. Прем'єра стрічки відбулася в жовті 2017 року в Україні. Режисером фільму став Юрій Ковальов, сценарій написав відомий український дитячий письменник Сашко Дерманський та кіносценарист Ярослав Войцешек.
Commentaires